Naar hoofdcontent

Werken met data, modellen en AI

Voor Deltares is dit een kans om kennis van water, modellen en data toe te passen in een realistische praktijkomgeving. Tijdens de hackathon staat het combineren van verschillende soorten informatie centraal. Denk aan weerdata, informatie over golven en stroming, en gegevens over de prestaties van een schip.

Deelnemers van o.a. Deltares, KNMI en MARIN werken aan vraagstukken zoals het optimaliseren van vaarroutes, het interpreteren van weersvoorspellingen en het ondersteunen van beslissingen tijdens het varen.

Met de kennis van KNMI, Deltares en MARIN brengen we data, wetenschap en praktijk samen. Dat maakt deze hackathon een proeftuin voor AI-oplossingen die ons kunnen helpen bij de recordpoging, maar ook waardevol zijn voor toepassingen op zee daarbuiten.

Jelmer van Beek, schipper Team JAJO

Waarom Deltares meedoet: van model naar praktijk

Voor Deltares draait deelname aan de hackathon niet alleen om het experiment zelf, maar vooral om het toetsen van onze kennis in de context van de zeilsport. Juist die combinatie maakt het zo interessant, zegt Natalia Aleksandrova, die Deltares tijdens de hackathon vertegenwoordigt.

Deltares brengt expertise in op het gebied van kusthydrodynamische modellering en data-analyse. "Wij ontwikkelen modellen die helpen om weersomstandigheden op zee en langs de kust beter te begrijpen, met speciale aandacht voor de Noordzee", legt Natalia uit. "Deze modellen worden al veel gebruikt voor vraagstukken rond overstromingsrisico's en offshore duurzame energie. Juist daarom is het interessant om ze ook toe te passen binnen de wereld van de wedstrijdzeilsport."

Tijdens de hackathon onderzoekt Deltares hoe bestaande modellen snel bruikbare informatie over maritieme weersomstandigheden kunnen leveren aan zeilteams. Kunstmatige intelligentie speelt daarbij een belangrijke rol. "De hoeveelheid beschikbare data over de Noordzee, bijvoorbeeld over weer, stromingen en golven, is enorm", zegt Natalia. "AI kan helpen om die data sneller om te zetten in bruikbare inzichten."

Het team gaat daarbij experimenteren met zogenoemde Large Language Models (LLM's). Dit zijn AI-systemen die informatie uit modellen kunnen verwerken en vertalen naar begrijpelijke inzichten. Met kusthydrodynamische modellen, ontwikkeld in de Delft3D FM-software, kunnen waterstanden en stromingen nauwkeurig worden berekend op basis van historische weergegevens of actuele weersverwachtingen.

Door deze natuurkundige modellen te combineren met LLM-technologie kunnen we grote hoeveelheden data efficiënter analyseren en vertalen naar overzichtelijke grafieken, indicatoren en praktische inzichten. Tegelijkertijd biedt de hackathon de kans om deze toepassingen verder te ontwikkelen en te laten zien hoe ze in de praktijk kunnen bijdragen aan betere en snellere besluitvorming.

Met het LLM dat we hebben ontwikkeld willen we een stap zetten naar slimmere inzet van data en modellen. Door informatie sneller en beter te ontsluiten, kunnen we besluitvorming in complexe situaties, zoals op zee, ondersteunen.

Martin Verlaan, Deltares

Van experiment naar toepasbare kennis

Voor Natalia ligt de waarde van de hackathon niet alleen in de uitkomst van de recordpoging, maar vooral in de kennis die het oplevert. “We werken hier met een concrete case, maar de inzichten die we opdoen gaan veel verder,” zegt ze. “Het gaat uiteindelijk om het verbeteren van hoe we data en modellen gebruiken in complexe situaties.”

De verwachting is dat de resultaten ook relevant zijn voor andere toepassingen, zoals scheepvaart, offshore activiteiten en omgaan met complexe weer- en wateromstandigheden. “Wat we hier leren, kunnen we later ook toepassen in andere projecten,” aldus Natalia. “Denk aan het optimaliseren van routes of het beter inschatten van risico’s op zee.”

De hackathon draagt zo bij aan het versterken van bestaande netwerken en aan het opdoen van praktische kennis over het gebruik van data in real-time situaties. Daarmee vormt het evenement een stap in de verdere ontwikkeling van data- en modeltoepassingen binnen Deltares, van theoretische kennis naar praktische inzet in uiteenlopende maritieme vraagstukken.

Samenwerking

De hackathon maakt deel uit van een bredere samenwerking tussen Deltares en DutchSail. Samen onderzoeken de partners hoe nieuwe technologieën kunnen bijdragen aan betere prestaties en slimmere besluitvorming. Eerdere projecten vonden plaats in het kader van The Ocean Race. De huidige uitdaging biedt een unieke kans om nieuwe ideeën direct in de praktijk te testen en door te ontwikkelen.

Schipper Jelmer van Beek achter het roer samen met teamlid van Team JAJO

Projecten

Meer over data, modellen en AI

Deze pagina delen.