Verkenning naar verbeterde beoordeling van bestaande damwanden met behulp van proefbelasten
Auteur(s) |
J.C. Landwehr
Publicatie type | Rapport Deltares
Aanleiding en probleemstelling:
Het Kennisprogramma Natte Kunstwerken (KpNK) ontwikkelt kennis waarmee beheerders kunnen inschatten op welk moment een nat kunstwerk (of een onderdeel daarvan) het einde van de technische en/of functionele levensduur bereikt. Ook grondkeringen zoals stalen damwandconstructies vallen onder de KpNK-scope.
De damwandconstructies die geplaatst zijn in de jaren 50, 60 en 70 van de vorige eeuw zijn door de jaren heen aangetast door corrosie. Deze corrosie heeft de effectieve wanddikte van de stalen damwandplanken en diameter van ankerstangen doen afnemen. Hoeveel deze afname bedraagt is een onzekerheid, die een met de leeftijd toenemende negatieve impact heeft op de geschatte restlevensduur van de damwandconstructie. Een extra complicerende factor hierbij is het ontbreken van gevalideerde modellen voor het bepalen van het effect van corrosie op de reststerkte van ankerstangen.
Onderzoeksaanpak en - methode:
Het uiteindelijke doel van het onderzoek is om een verbeterde beoordeling te kunnen maken van een bestaande damwand. Indien een beoordeling op basis van de ontwerpdocumenten of een herberekening niet tot een gewenst resultaat heeft geleid is proefbelasten een manier die past in een vervolgaanpak.
In deze fase van dit onderzoek is de inzet van de proefbelasting verkend en wordt een eerste invulling geven voor de kennisvragen:
- Hoe zou het proefbelasten van damwanden moeten worden uitgevoerd?
- Hoe zou het uitvoeringsplan en het meetplan voor het proefbelasten van damwanden moeten worden opgesteld?
- Hoe kunnen de ingenieursbureaus de resultaten van proefbelasting gebruiken bij de beoordeling van bestaande damwanden?